Ekran Kartı Nedir 16AĞU
Ekran Kartı Nedir

Günümüzde üretilen ekran kartları birçok farklı özellikte ve kalitede birbirinden ayrılmaktadır. Bu yüzden bilgisayar denilince ilk akla gelen aygıtlardan biri olan ekran kartını seçerken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler ve sıralamalar bulunmaktadır. Bir takım özelliklere göre seçtiğiniz ekran kartınız, bilgisayarınızın kalitesini ve dayanıklılığını belirlemede oldukça önemli bir rol üstlenmektedir. Bilgisayar ekranınızdaki görüntünün kalitesini belirlemede oldukça önemli etkileri bulunan ekran kartı ile ilgili merak edilenleri sizler için haberimizde derledik.

Ekran kartı nedir?

Ekran kartı, görüntülerin monitöre yansıtılmasını sağlayan bir malzemedir. Bu sayede ekran kartını, bilgisayar ekranındaki görüntü kalitesini belirleyici olarak düşünebiliriz. Bilgisayar ekranındaki görüntü kalitesi hem monitöre hem de ekran kartına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Monitörünüzün ve ekran kartınızın kalitesi görüntünün kalitesini belirlemede en önemli etkenlerdir.

Grafik kartı olarak da bilinen ekran kartı, monitördeki yazı, resim, film, video, grafik gibi şekillerin oluşturulmasında monitör ve işlemci arasında görev alan bir malzemedir. Monitörde gördüğünüz her şey ekran kartı aracılığı ile size gelen bilgilerdir.

Ekran kartı ne işe yarar?

Ekran kartının asıl görevi, işlemci, ram, hard disk gibi ara birimlerden, ana kart vasıtası ile aldığı bilgileri gerekli dönüşümleri sağladıktan sonra monitöre aktarmak ve bu görüntülerin kullanıcıya sunulmasıdır. Ekran kartı monitörde görüntü oluşmasını sağlar ve laptop ve bilgisayar kasalarında bulunur. İşlemci ile monitör arasında görev alan bir cihazdır.

Ekran kartı nereye takılır?

Ekran kartı takmadan önce bilgisayarınıza gelen voltajı kesmeniz gerekir. Bilgisayar kasası içerisine ekran kartı takılır. Bu yüzden ekran kartı takmadan önce bilgisayar kasası içerisindeki oluşan tozları temizlemeniz önemlidir.

Yeni ekran kartı takılırken, çıkarılan eski ekran kart soketine yeni ekran kartınızı yerleştirin ve sökülen vidayı yerine sabitleyin. Ekran kartınızın ekstra güç gereksinimi doğabilir. Bu gibi durumlarda ekran kartınızın ekstra güç girişleri bulunuyor ise güç kaynağı kablosundaki ekran kartınız için tasarlanan güç kablolarını, yeni ekran kartınızın voltaj girişlerine takabilirsiniz.

Ekran kartını neye göre almalıyım?

'Ekran kartı neye uyumlu olmalı' sorusu en sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Ekran kartı seçerken işlemci hızına ve veri yolunun genişliğine dikkat etmeniz gerekir. Monitörünüzün çözünürlüğüne göre kart seçmeniz de oldukça önemlidir.

Oyun, film ve program kullanmaya bağlı olarak farklı kategorilere göre kart seçimi yapabilirsiniz. Kart işlemcisi ve bit değerleri ne kadar güçlü olursa kullanım açısından da o kadar kaliteli görseller sunacaktır.

Ekran kartı, görüntülerin monitöre yansıtılmasını sağlayan bir malzemedir. Bu sayede ekran kartını, bilgisayar ekranındaki görüntü kalitesini belirleyici olarak düşünebiliriz.

Ürün Takip Sistemi

Servisdeki ürününüzün durumunu hemen servis ve telefon numaranızla sorgulayabilirsiniz.